Aktorzy w dobrej wierze oraz Wiejski dziedzic

Pierre de Marivaux

L’ACADEMIE- ECOLE NATIONALE SUPÉRIEURE DE THÉÂTRE DU LIMOUSIN
w Saint-Priest Taurion

Reżyseria: Jacques Lassalle

Występują:
    Yannis Bougeard
    Denis Boyer
    Amélie Esbelin
    Laure-Hélene Favennec
    Aurore James
    Samuel Martin
    Mathilde Monjanel
    Aurélie Ruby
    Thomas Visonneau

Z listu reżysera o sztuce:

Z jednej strony: Blaise, prawie niezależny farmer, staje się posiadaczem fortuny i w rezultacie zamierza zmienić swoje społeczne otoczenie i umieszcza swoją rodzinę w pięknej szkole świata; z drugiej: bogata wdowa, mająca poślubić jego bratanka, szykuje komedię zaimprowizowaną z służacą Merlin i jego przyjaciółmi. Obie części budują jedną historię zamieszania, spowodowanego przez dwa despotyzmy: ojca oraz arystokratycznej wdowy. Dwie sztuki, których akcja toczy się na wsi, połączone został w jeden akt. (...)

Przez dwa stulecia Marivaux był postrzegany jako dandys zajęty – odwołując się do Woltera – „ustawianiem jaj much na niciach pajęczych”. Wymyślono nawet określenie, „le marivaudage”, by wskazać osobliwość jego stylu, nieocenionego, quasi-abstrakcyjnego, przechytrzającego czytelnika aż do uprzejmości. Kto wie, czy nie zapomnielibyśmy o nim, gdyby nie znakomite aktorki, które – pokolenie za pokoleniem – dawały się skusić Aramincie, Angélique czy Sylvii.

(...) w drugiej połowie XX wieku możemy zmierzyć się z siłą, złożonością, amplitudą, nieskończoną różnorodnością, denerwującą aktualnością sztuki Marivaux.

Jacques Lassalle, 8 kwietnia 2009

Czas trwania spektaklu: 2 godziny